Przy wspólnym wigilijnym stole...
Jak co roku, w SDK „Odeon” odbyła się uroczysta Wigilia, na którą licznie przybyli Seniorzy, należący do Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Zanim wszyscy usiedli przy świątecznym stole, dzieci z sekcji wokalno-instrumentalnej pod okiem instruktor Edyty Rusak, zaprezentowały przedstawienie Bożonarodzeniowe. Widownia miała także okazję wysłuchać znane kolędy i piosenki świąteczne w wykonaniu młodych gitarzystów, przygotowanych przez instruktora Mateusza Bodziewskiego.
Kolację wigilijną wspólną modlitwą rozpoczął ksiądz Dariusz Stopa z parafii pw. św. Stanisława BM w Czeladzi. Życzenia świąteczne złożył również Prezes CzSM Zygmunt Kopczyński, przedstawiciel Rady Nadzorczej Andrzej Rogalski oraz kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka.
Spotkanie to było okazją do połamania się opłatkiem, złożenia życzeń, rozmowy oraz wspólnego kolędowania. Do zobaczenia za rok!

`

Spotkania wigilijne w SDK „Odeon”

Dnia 18 grudnia odbyły się w naszej placówce spotkania wigilijne. W pierwszym uczestniczyli podopieczni Koła Osób Niepełnosprawnych „Przyjaciele”, mający swoją siedzibę w SDK „Odeon”. Na drugiej wigilii spotkały się dzieci i młodzież, należące do zespołu „Błysk”, „Błysk Mini” i „Szeptem” wraz z instruktorką Justyną Fit-Kempską. Podczas wieczoru Prezes CzSM mgr inż. Zygmunt Kopczyński wręczył małym artystom pamiątkowe koszulki.
Na obydwu spotkaniach nie zabrakło świątecznej atmosfery, dzielenia się opłatkiem i wspólnego kolędowania.


W atmosferze kolęd i pastorałek

15 grudnia w SDK „Odeon” w ramach Powiatowego Dnia Seniora odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu zespołu Orfeusz.

Uroczystość rozpoczęła Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka, witając serdecznie przybyłych gości. Życzenia świąteczne złożyli także Starosta Powiatu Będzińskiego Krzysztof Malczewski oraz Prezes Zarządu Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Zygmunt Kopczyński.

Czeladzki Chór przygotował dla gości znane i lubiane polskie kolędy, m.in.: „Nie było miejsca dla Ciebie”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem” czy też „Cicha noc”.
Występ zespołu poprzedziła prezentacja kolęd w wykonaniu dzieci z sekcji wokalno-instrumentalnej, działającej przy SDK „Odeon” (instruktor Edyta Rusak).

Publiczność dała się ponieść świątecznej atmosferze i wspólnie śpiewała kolędy.
Słodką niespodziankę, w postaci tortu, ufundowało dla wszystkich Starostwo Powiatowe.


Spotkanie z Mikołajem

8 grudnia w ramach Niedzielnego Teatrzyku dla Najmłodszych gościliśmy w SDK „Odeon” aktorów z Impresariatu Artystycznego „Skrzat” z Krakowa.

Zanim jednak rozpoczęło się przedstawienie każdy mały widz miał okazję spotkać się osobiście ze Świętym Mikołajem, który obdarowywał dzieci prezentami.
Milusińscy oczekiwali na Gościa z utęsknieniem, a kiedy już pojawił się w drzwiach sali teatralnej, przywitali Go z radością.

Po spotkaniu i wspólnych zdjęciach z Mikołajem, przyszła pora na występ aktorów. Najmłodsza widownia mogła obejrzeć spektakl pt. „List do Świętego Mikołaja”. Dzieci, tradycyjnie, bardzo chętnie angażowały się w przedstawienie i nawiązywały kontakt z bohaterami bajki.

Na koniec znów zawitał Mikołaj, z którym każdy, kto chciał, mógł porozmawiać oraz zrobić zdjęcie.Tradycji stało się zadość!!! W piątkowe popołudnie wszystkie nowe tancerki Zespołów z SDK Odeon złożyły uroczyste ślubowanie i zostały „pasowane” na tancerki poszczególnych grup.

Jak na bal przystało były wspólne zabawy, taniec oraz zadania ruchowe, w których dziewczęta mogły wykazać się swoją pomysłowością i zdolnościami choreograficznymi. Każda z grup pod okiem starszych koleżanek z zespołu „Szeptem” układała improwizację taneczną do jednej z pór roku A.Vivaldiego, a następnie prezentowała ją przed zgromadzoną publicznością. Ponadto nowe adeptki tańca mogły pochwalić się swoimi umiejętnościami scenicznymi, tańcząc do muzyki z wcześniejszych choreografii oraz wykonując określone kroki taneczne lub ich kombinacje.

Wszyscy zgodnym głosem stwierdzili, iż nowe tancerki prezentują wysoki poziom umiejętności i wspaniałą postawę sceniczną i zostają przyjęte do Zespołu. Wspólna zabawa i wesoła atmosfera na długo pozostaną w naszej pamięci!

„ŚLUBOWANIE”
Ślubuję być dobrą tancerką, starannie ćwiczyć
podczas zajęć, zdobywać nowe umiejętności
i doświadczenia sceniczne, punktualnie przychodzić
na wszystkie próby i występy, służyć pomocą młodszym koleżankom,
a swoją postawą i zaangażowaniem dbać o dobre imię Zespołu.Zaduszki jazzowe w SDK „Odeon”

W przedostatnią sobotę listopada w ramach kolejnej edycji „Zaduszek jazzowych” na deskach sceny sali teatralnej SDK „Odeon” miał miejsce „Wieczór wspomnień o Irenie Jarockiej”. W tym dniu artyści „Cover Studio” przypomnieli znane i te mniej popularne utwory, zmarłej w 2012 roku, piosenkarki.

Wśród publiczności był prezes Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej, mgr inż. Zygmunt Kopczyński, przedstawiciele Rady Nadzorczej oraz pozostali zaproszeni goście.
Artyści po każdym utworze byli nagradzani oklaskami. Oczywiście bez bisów się nie obyło.

Po zakończonym występie wszyscy zebrani przeszli do Galerii Domu Kultury, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy „Przestrzenie wspólne” autorstwa Magdaleny Szyszkowskiej (papier) oraz Elżbiety Zrobek (malarstwo). Wystawę można obejrzeć codziennie, od poniedziałku do piątku, w godzinach pracy SDK „Odeon” do 16 grudnia.
Ostatnim akcentem wieczoru, już tradycyjnie, była degustacja zupy z dyni.III Festyn Rodzinny z okazji Święta Niepodległości

9 listopada br. na terenie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Czeladzi odbył się III Festyn Rodzinny z okazji Święta Niepodległości. Festyn rozpoczął się uroczystą defiladą klas mundurowych, która przeszła ulicami miasta przy akompaniamencie Orkiestry Prezentacyjnej Policji Województwa Śląskiego.

W ramach imprezy mogliśmy uczestniczyć w pokazie grupy rekonstrukcyjnej Wikingowie Nordlige Sverda Hird, a także pokazie zabytkowych samochodów. Dla dzieci przygotowano różne konkursy oraz zabawy plastyczne, które prowadziła pani Alicja Siudziak, plastyk „Odeonu”.
W przedsięwzięciu brało także udział Koło Osób Niepełnosprawnych „Przyjaciele”, działające przy SDK „Odeon” w Czeladzi.

Na przybyłych czekała wojskowa grochówka oraz tort niepodległościowy. Chętnych na posiłek nie brakowało.Dzień Niepodległości w SDK „Odeon”

Z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w SDK „Odeon” odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Orfeusz”.
Występ rozpoczął się od wspólnie zaśpiewanego hymnu narodowego „Mazurek Dąbrowskiego”. Artyści zaprezentowali licznie zgromadzonej widowni 32 piosenki. Podczas występu można było usłyszeć m.in. utwory: „Pierwsza brygada”, „Czerwone maki”, „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, „Człowieczy los” czy wiązankę zakazanych piosenek. Wykonawcy śpiewali zespołowo, w duetach bądź solo. Publiczność także włączała się do śpiewu.
Widzowie, owacjami na stojąco, podziękowali zespołowi „Orfeusz” za występ. Artyści kilkakrotnie bisowali, a na koniec zaprosili wszystkich na kolejny koncert.„O babci, krasnalu i kolorowych kulkach”

10 listopada w SDK „Odeon” odbył się kolejny już Niedzielny Teatr dla Najmłodszych. Tym razem aktorzy z Impresariatu Artystycznego „Skrzat” z Krakowa zaprezentowali licznie przybyłym dzieciom bajkę „O babci, krasnalu i kolorowych kulkach”. Pełna humoru opowieść wprowadziła wszystkich w świat fantazji, a jej bohaterowie: babcia Danusia, krasnal, kot Mruczek, pies czy myszka zapewniły maluchom doskonały nastrój. Mali widzowie chętnie angażowali się w przedstawienie. Po zakończeniu spektaklu dzieci zgodnie stwierdziły, że był on ciekawy i zabawny oraz nagrodziły aktorów brawami. Wszyscy w świetnych humorach wracali do domu i już czekają na następne przedstawienie.ZAJĘCIA PLASTYCZNE

Zajęcia plastyczne dla dzieci mają na celu m.in. kształtowanie umiejętności manualnych, rozwijanie wyobraźni, uwrażliwienie na kształty i kolory, wzbudzanie potrzeb poznawczych oraz doskonalenie umiejętności pracy w grupach. Na zajęciach wykorzystywane są różne techniki plastyczne, takie jak malarstwo, grafika, techniki mieszane (collage), papieroplastyka (masa papierowa, kompozycje przestrzenne).
Serdecznie zapraszamy na zajęcia w następujące dni:
poniedziałki
16:30 – 17:15 (dzieci w wieku 4 – 6 lat)
17:30 – 18:15 (dzieci w wieku 6 – 9 lat)
wtorki
16.30 – 17.15 (dzieci w wieku od 9 lat)
17.30 – 18.15 (dzieci w wieku 6 – 9 lat)EUROPEJSKI DZIEŃ SENIORA W STAROSTWIE POWIATOWYM W BĘDZINIE

29 października w Starostwie Powiatowym w Będzinie odbyły się obchody Europejskiego Dnia Seniora. Podczas uroczystości wystąpiły także dzieci z sekcji wokalnej działającej przy Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon”. Seniorzy ciepło przyjęli występ dzieci i nagrodzili młodych wokalistów gromkimi brawami.

Szacuje się że w Europie seniorzy stanowią już około 20% ogólnej liczby mieszkańców. Liczba ta ciągle rośnie, społeczeństwo starzeje się. Dzień Seniora to wspaniała okazja by dostrzec problemy osób po 60 roku życia – problemy dnia codziennego, wykluczenie zawodowe, warunki życia oraz akceptacja otoczenia. Dziś bardzo często zapominamy o doświadczeniu osób starszych i wkładzie, jaki wnieśli w nasze wychowanie.


„MUREM ZA MUREM” PO RAZ DRUGI W SDK „ODEON”

26 października na scenie Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” w ramach Koncertu Charytatywnego „Murem za Murem” wystąpił zespół Dance Menu oraz Melisa Band. Organizatorem przedsięwzięcia był Jan Powałka – Przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Muru Oporowego Kościoła św. Stanisława BM w Czeladzi. Pomiędzy występami odbyły się aukcje, licytacje oraz słodki poczęstunek. Cały dochód przeznaczony jest wyłącznie na działalność statutową Społecznego Komitetu Odbudowy Muru Oporowego przy Kościele św. Stanisława BM w Czeladzi, czyli w szczególności na finansowanie prac związanych z ratowaniem muru, zniszczonego podczas ubiegłorocznej nawałnicy.KONCERT ZBIGNIEWA WODECKIEGO

25 października na scenie SDK „Odeon” wystąpił znakomity wokalista i instrumentalista Zbigniew Wodecki. Chyba wszyscy słyszeli jego niezapomniane przeboje „Zacznij od Bacha”, „Izolda” czy „Chałupy”? Dzięki „Pszczółce Mai” znają go nawet dzieci. W trakcie koncertu artysta zaprezentował swoje największe przeboje oraz szereg skeczy. Piosenki przeplatane były zabawnymi monologami. Czeladzka publiczność jak zwykle nie zawiodła i nagrodziła muzyka gromkimi brawami.

Zbigniew Wodecki rozpoczął swą przygodę z muzyką już w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, Zygmuntem Koniecznym oraz w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70-tych. Sam o sobie mówi, że jest „śpiewającym muzykiem”.


MIEJSKI DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

23 października w Spółdzielczym Domu Kultury odbyły się uroczyste obchody Miejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Organizatorem przedsięwzięcia była Burmistrz Miasta Czeladź Teresa Kosmala, Spółdzielczy Dom Kultury „Odeon” oraz Zespół Szkół Specjalnych w Czeladzi.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi oraz uczestnicy Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Sosnowcu. Podczas imprezy odbyła się także projekcja filmu pt. „Rzepka” w wykonaniu Środowiskowego Domu Pomocy „Ostoja”. Natomiast uczestnicy Terapii Zajęciowej w Będzinie przygotowali przedstawienie teatralne pt. „Kocham kino”. Ponadto zostały zaprezentowane prace poplenerowe III edycji projektu „Czeladzkie Spotkania Osób Niepełnosprawnych” ze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Familia” w Czeladzi, prace rękodzieła uczestników Środowiskowego Domu Pomocy „Ostoja” oraz Koła Osób Niepełnosprawnych „Przyjaciele. Obchody Miejskiego Dnia Osób Niepełnosprawnych zakończyła degustacja potraw przygotowanych przez uczniów z Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi.


KREATYWNY ŚWIAT MALUCHA

Zajęcia dla najmłodszych "Kreatywny Świat Malucha" skierowane
są do dzieci od 1,5 do 4 lat oraz ich rodziców/opiekunów i mają na celu
m.in. przygotowanie dziecka do edukacji przedszkolnej, harmonijny rozwój
poprzez zdobywanie wielozmysłowych doświadczeń oraz wzbudzanie zaufania
i poczucia przynależności do grupy przez wspólną zabawę. Rodzice z
kolei poznają wiele pomysłów na edukacyjne zabawy z dzieckiem oraz
spędzą efektywnie czas ze swoim maluchem, umacniając wzajemne więzi.

Serdecznie zapraszamy na zajęcia we wtorki w godzinach:
16:00 – 17:00 (dzieci w wieku 1,5 – 2,5 lat)
17:00 – 18:00 (dzieci w wieku 3 – 4 lata)


STRACH MA WIELKIE OCZY

W ostatnią niedzielę września w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbył się Niedzielny Teatr dla Najmłodszych. Dzieci miały możliwość obejrzenia spektaklu „Strach ma wielkie oczy” w wykonaniu aktorów z Impresariatu Artystycznego „Skrzat” z Krakowa. Milusińscy poznali znaczenie powiedzenia „Strach ma wielkie oczy”, które oznacza, że jeśli się czegoś boimy, to obiekt naszego lęku wydaje się nam jeszcze groźniejszy niż jest w rzeczywistości. Dzieci aktywnie brały udział w przedstawieniu i nagrodziły aktorów gromkimi brawami.


 

INAUGURACJA SEZONU KULTURALNEGO 2013/2014

14 września w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbyła się uroczysta Inauguracja Sezonu Kulturalnego 2013/2014. Imprezę rozpoczęła Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka witając serdecznie przybyłych gości. Wśród publiczności nie zabrakło również przedstawicieli lokalnych władz i instytucji. W imprezie wzięli udział m.in.: Teresa Kosmala – Burmistrz Miasta Czeladź, Anna Socha – Z-ca Prezesa CSM, Renata Malinowska – Przewodnicząca Rady Nadzorczej CSM, Krystyna Piwowarczyk – Członek Rady Nadzorczej CSM, Dorota Dobrucka – Kierownik Wydziału Rozwoju Społecznego UM w Czeladzi, Kamil Kowalik – Radny Rady Miejskiej w Czeladzi, Beata Małecka-Libera – Poseł na Sejm RP, Jarosław Pięta – Poseł na Sejm RP, Małgorzata Handzlik – Poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Waldemar Andzel – Poseł na Sejm RP.

Podczas imprezy miał miejsce Recital znakomitej aktorki, legendy polskiej sceny kabaretowej – Krystyny Sienkiewicz. Na pianinie akompaniował aktorce Bronisław Kornaus – kompozytor, instrumentalista i wokalista Zespołu „Partita”. W trakcie Recitalu artystka zaprezentowała szereg skeczy i piosenek. Nie zabrakło również wyjść aktorki bezpośrednio do publiczności. Piosenki przeplatane były zabawnymi monologami autorstwa pani Krystyny, przy akompaniamencie pianisty. Występ połączony był z promocją autobiograficznej książki aktorki pt. „Cacko”.

Recitalowi towarzyszyła wystawa fotografii “Siedem spojrzeń” Powiatowej Grupy Fotograficznej G7 z Będzina. Grupa fotograficzna powstała w 2012 r. pod patronatem Powiatu Będzin. Opiekunem Grupy jest Stanisław Michalski. „Siedem spojrzeń” to wystawa fotografów w składzie: Ewa Chrapka, Jerzy Chrapka, Andrzej Gilski, Sebastian Knapik, Piotr Łatacha, Tomasz Malkowski i Wojciech Skórka. Członkowie Grupy G7 to ludzie, którzy w świecie fotografii posiadają już swój dorobek artystyczny, lecz mimo to chcą doskonalić swój warsztat poprzez wymianę myśli i doświadczeń sztuki fotografowania.FESTYN RODZINNY

W weekend 31 sierpnia – 1 września na Stadionie„Górnik” Piaski odbył się Festyn Rodzinny dla mieszkańców Czeladzi. Organizatorem imprezy była Czeladzka Spółdzielnia Mieszkaniowa – Spółdzielczy Dom Kultury „Odeon”, Klub Sportowy „Górnik” Piaski oraz Stowarzyszenie „Akademia Piłki Nożnej Czeladź”. Patronat nad Festynem objęła Burmistrz Miasta Czeladź oraz Prezes Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Głównym celem imprezy była integracja mieszkańców.

Warsztaty z Nordic Walking, zajęcia z Jogi i Zumby, występy breakdance oraz konkurs karaoke – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznego Festynu Rodzinnego. Na mieszkańców Czeladzi czekało bowiem mnóstwo niespodzianek, m.in.: gry, zabawy i konkursy z nagrodami, turniej piłkarski dla dzieci oraz rozgrywki piłkarskie między osiedlami. Ponadto można było obejrzeć pokazy sprzętu policyjnego. Podczas imprezy nie zabrakło również występów muzycznych w wykonaniu Jacka Dewódzkiego & Lus Blues oraz Mariusza Kalagi. Dla młodszej części publiczności zagrali Jahvigation i Konopians oraz wykonawcy muzyki hip – hop, m.in.: Zdolne Przedmieście, Dźwięku Struktura, Psycho G, Klaku, RMA, SIWERSS, Dario i Lena, Dedo i Eetam i Mikulskee, Imprezę Nakręca DJ Salty. Atrakcją imprezy był także występ taneczny Krzysztofa Kozaka - zwycięzcy programu telewizyjnego „Got to Dance”.


AKCJA LATO 2013

„Akcja Lato 2013” to program wyjazdów dla dzieci i młodzieży zrealizowany w dniach 12 – 23 sierpnia 2013 r. w ramach letnich wakacji. Organizatorem przedsięwzięcia był Spółdzielczy Dom Kultury „Odeon” Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W ramach wycieczek uczestnicy „Akcji Lato 2013” mieli możliwość skorzystania z takich atrakcji, jak: wycieczka do Międzybrodzia Żywieckiego i wejścia na Górę Żar, wyjazd do Aquaparku „Nemo” w Dąbrowie Górniczej i na Festyn zorganizowany przez Muzeum – Skansen w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie, wycieczka do Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz Planetarium Śląskiego w Chorzowie, wyjazd do Parku „Pszczelnik” i odkrytego basenu w Siemianowicach Śląskich oraz do Parku im. Leona Kruczkowskiego i Egzotarium w Sosnowcu. Zakończenie „Akcji Lato 2013” odbyło się w Leśniczówce w Nadleśnictwie Świerklaniec.

Pogoda dopisała i dzieci miały możliwość wzięcia udziału w zajęciach plenerowych i plastycznych, zabawach sportowych oraz w konkursach. W Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach uczestnicy wycieczki zwiedzili podziemne korytarze oraz muzeum i Skansen Maszyn Parowych. Dodatkową atrakcją było spotkanie ze Skarbnikiem – legendarnym duchem Kopalni. Podczas wycieczki do Planetarium Śląskiego w Chorzowie dzieci wzięły udział w spektaklu na podstawie książki Antoine'a de Saint-Exupéry'ego „Mały Książe”. W nadleśnictwie Świerklaniec dzieci miały możliwość zobaczenia szkółki leśnej w Świerklańcu z wysianymi lub wysadzonymi roślinami, w celu produkcji sadzonek drzew leśnych. Wspólnie z panią leśniczy dzieci wybrały się na spacer po lesie gdzie wzisły udział w ścieżce edukacyjnej. Wycieczka zakończyła się wspólnym pieczeniem kiełbasek przy ognisku oraz zabawami i grami sportowymi, m.in.: przeciąganiem liny, wyścigami w workach oraz zabawami ruchowymi z chustą animacyjną.

Z oferty skorzystało 328 dzieci.FINAŁ CZELADZKICH TALENTÓW 2013

26 czerwca w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czeladzi odbył się Finał Czeladzkiego Przeglądu Twórczości Wokalnej, Tanecznej i Plastycznej Dzieci i Młodzieży – 2013.

Z radością i dumą informujemy, że wszystkie zespoły taneczne działające przy SDK „Odeon” zostały laureatami XIX edycji Konkursu:
Zespół „Błysk Mini” – I miejsce w kategorii klas I-III Szkoły Podstawowej
Zespół „Psikus” – II miejsce w kategorii klas I-III Szkoły Podstawowej
Zespół „Błysk” – I miejsce w kategorii klas IV-VI Szkoły Podstawowej
Zespół „Szeptem” – III miejsce w kategorii Gimnazja i Szkoły Średnie

Również Kinga Jamrocha z sekcji wokalnej SDK „Odeon” zdobyła II miejsce w konkurencji solistów w kategorii Gimnazja i Szkoły Średnie. Kinga doskonali swój warsztat wokalny pod okiem instruktora Edyty Rusak.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


CZELADZKI PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI TANECZNEJ 2013

20 czerwca w Hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Czeladzi odbył się Przegląd Taneczny w ramach Czeladzkiego Przeglądu Twórczości Wokalnej, Tanecznej i Plastycznej Dzieci i Młodzieży – 2013. W konkursie wzięły także udział grupy taneczne z naszego Domu Kultury – zespół „Szeptem”, „Błysk”, „Błysk Mini” oraz „Psikus”.

Organizatorem imprezy jest Burmistrz Miasta Czeladź – Wydział Rozwoju Społecznego oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Czeladzi. Celem Przeglądu jest podsumowanie pracy pedagogicznej i metodycznej nauczycieli oraz uczniów czeladzkich szkół, wymiana doświadczeń dydaktycznych oraz propagowanie uzdolnień muzycznych, tanecznych i plastycznych dzieci i młodzieży. Patronat Honorowy nad imprezą objęła Burmistrz Miasta Czeladź.ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ Z RYTMIKI W SEZONIE KULTURALNYM 2012 / 2013

W dniu 18 czerwca 2013 r. w Sali Teatralnej SDK „Odeon” odbyło się uroczyste zakończenie zajęć z rytmiki w sezonie kulturalnym 2012/2013. Dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymały dyplomy i słodki poczęstunek. Życzymy wszystkim milusińskim dalszych sukcesów a rodzicom gratulujemy uzdolnionych dzieci. Szczególne podziękowania należą się instruktorowi Justynie Fit-Kempskiej za ogromne zaangażowanie włożone w prowadzenie zajęć tanecznych.

Zapraszamy na zapisy na zajęcia rytmiki w sezonie 2013/2014 od 2 września.


III EDYCJA PROJEKTU IL VIAGGIO CON L’ARTE – PODRÓŻE ZE SZTUKĄ

16 czerwca w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” miał miejsce Koncert w ramach III edycji projektu Il Viaggio Con L’arte – Podróże ze sztuką, w ramach którego w Sali Teatralnej SDK „Odeon” wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Zespół „Śląsk” jest zespołem artystycznym, którego nadrzędną ideą działania jest ukazywanie bogactwa źródeł kultury śląskiej. Za swoją działalność Zespół „Śląsk” był wielokrotnie nagradzany. Koncert zakończył sezon kulturalny 2012/2013 w SDK „Odeon”.

Wśród zaproszonych gości na Koncert przybyła m.in.: Teresa Kosmala – Burmistrz Miasta Czeladź, Teresa Wąsowicz – W-ce Burmistrz Miasta Czeladź, Zygmunt Kopczyński – Z-ca Prezesa CSM, Renata Malinowska – Przewodnicząca Rady Nadzorczej CSM, Kamil Kowalik – Radny Rady Miejskiej w Czeladzi, Jarosław Pięta – Poseł na Sejm RP oraz Waldemar Andzel – Poseł na Sejm RP. Gościem specjalnym był prof. Jerzy Buzek – Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Po Koncercie w Galerii SDK „Odeon” prezentowana była wystawa malarstwa i rysunku Jana, Michała i Krzysztofa Powałka. Jan Powałka jest Prezesem czeladzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych, które może poszczycić się wieloma osiągnięciami na polu kultury, takimi jak powołanie Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi. Wraz z synami prowadzi „Powałka Gallery”, która jest firmą rodzinną z wieloletnim doświadczeniem, skupiającą pracowników, miłośników sztuki i artystów z całego świata. Firma ma już swoje przedstawicielstwo w Hiszpanii, we Włoszech i wciąż się rozwija.

W Sali Lustrzanej SDK „Odeon” miała miejsce symboliczna degustacja kuchni śląskiej oraz wina, którego sponsorem było Biuro Podróży IwTravel z Katowic.DZIEŃ DZIECKA

Z okazji Dnia Dziecka 2 czerwca przed budynkiem SDK „Odeon” odbył się Happening, którego tematem przewodnim byli piraci i wyspa skarbów. Imprezę rozpoczęła Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka witając serdecznie wszystkie dzieci. Pani Krystyna Piwowarczyk – członek Rady Nadzorczej Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej wręczyła milusińskim symboliczny klucz do świata zabawy, a Starosta Będziński Krzysztof Malczewski podarował dzieciom lokalne ciasto – warkocz Doroty.

W programie dzieci mogły obejrzeć spektakl teatralny pt. „Wyspa skarbów” w wykonaniu aktorów Impresariatu Skrzat z Krakowa. Ponadto wystąpiły dzieci z sekcji wokalnej i tanecznej działających przy naszym Domu Kultury. Instruktor plastyki – Marcin Adamczyk malował dzieciom twarze, a animację „Piraci” poprowadzili aktorzy z Fabryki Kultury z Siemianowic Śląskich. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach i konkursach, m.in. w przeciąganiu liny i skakaniu na skakance. Nie zabrakło również stoisk z zabawkami, balonami, watą cukrową, obwarzankami i słodyczami. Tego dnia dziedziniec przed SDK „Odeon” stał się miejscem rozrywki dla dzieci.PRZEGLĄD ZESPOŁÓW TANECZNYCH W PSZOWIE

25 maja w Miejskim Ośrodku Kultury w Pszowie odbyła się szósta edycja „Przeglądu Zespołów Tanecznych – Pszów 2013”. Przegląd po raz drugi współfinansowany był przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim. W tegorocznym Przeglądzie wzięło udział 81 zespołów i ponad 1100 uczestników.

Celem imprezy jest prezentacja dorobku artystycznego amatorskich zespołów tanecznych ze szkół i placówek oświatowo-wychowawczych oraz integracja środowisk tworzących amatorski ruch taneczny, w tym wymiana pomysłów i doświadczeń w zakresie pracy z dziecięcymi i młodzieżowymi zespołami tanecznymi, promowanie dziecięcej i młodzieżowej twórczości tanecznej, a także integracja ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Miło nam poinformować, że nasze zespoły taneczne odniosły kolejny sukces.
„Błysk Mini” zdobył III miejsce w kategorii Show Dance – grupa młodsza (6 – 14 lat).
„Błysk” otrzymał WYRÓŻNIENIE.
„Szeptem” – III miejsce w kategorii Show Dance – grupa starsza (15 – 21 lat).DZIEŃ MATKI

Dzień Matki jest świętem mającym na celu okazanie matkom szacunku, miłości oraz podziękowanie im za trud włożony w wychowanie. W tym dniu wszystkie mamy są zwykle obdarowywane przez swoje dzieci laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami.

24 maja w SDK „Odeon” odbył się uroczysty Koncert „Tobie Mamo śpiewam i gram”. Wystąpiły dzieci z sekcji wokalnej, instrumentalnej i tanecznej działających przy naszym Domu Kultury oraz Zespół „Orfeusz”. Ponadto mamy mogły zobaczyć wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci z sekcji plastycznej. Publiczność dopisała i nagrodziła młodych artystów gromkimi brawami.

Wszystkim Mamom w dniu ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia, dużo powodów do radości i uśmiechu oraz pociechy z dzieci!BŁYSK I BŁYSK MINI W KINIE NOWOŚĆ W BĘDZINIE

20 maja dzieci i młodzież z zespołów tanecznych „Błysk” i „Błysk Mini” wybrały się na seans „Ralph Demolka” do Kina Nowość w Będzinie. Zaproszenie na seans filmowy podarował Laureatom Nagrody Miasta Czeladź Starosta Będziński Krzysztof Malczewski.MUZYKA I TANIEC

W niedzielę 19 maja w Sali Teatralnej Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” odbył się Koncert „Muzyka i Taniec”. Imprezę poprowadziła Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka wprowadzając czeladzką publiczność w piękny świat muzyki filmowej i musicalowej oraz tańca towarzyskiego.

Koncert rozpoczęli uczniowie BIG BAND-u Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. F. Chopina w Będzinie pod dyr. Jacka Dobrzańskiego. Publiczność wysłuchała tematu z filmu „Gwiezdne Wojny” Johna Williamsa oraz z „Proud Mary” Johna Fogerty. Wystąpił także Zespół Taneczny „Szeptem” działający przy SDK „Odeon” pod okiem instruktora Justyny Fit-Kempskiej.

Obecni na koncercie widzowie mogli usłyszeć włoskie canzonetty oraz hity z musicali w wykonaniu solisty Opery Śląskiej w Bytomiu Macieja Komandera – tenor. Na pianinie akompaniowała artyście Halina Teliga. Maciej Komandera jest absolwentem Wydziału Wokalno - Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach. W trakcie pracy w Operze Śląskiej doskonalił swój warsztat wokalny na kursach mistrzowskich Kałudi Kałudowa oraz Aleksandra Teligi. Współpracuje z wieloma teatrami operowymi w Polsce i za granicą, m.in. z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą „Nova” w Bydgoszczy, Operą Warneńska w Bułgarii oraz Operą w Konstancie w Rumunii.

Do muzyki filmowej zatańczyli tancerze Śląskiej Szkoły Tańca w Bytomiu – Kinga Salwik i Szymon Harazim, którzy są wychowankami Dariusza Kurzeja. Para tańczy razem od ponad 3 lat. Są jedną z najlepszych par w Okręgu Śląskim i mają na swoim koncie wiele sukcesów na Ogólnopolskich Turniejach Tańca, a także na Turniejach Międzynarodowych. 17 stycznia 2010 r. wygrali najbardziej prestiżowy Turniej Tańca Towarzyskiego – Puchar prof. Mariana Wieczystego i otrzymali klasę B w stylu Latynoamerykańskim. Obecnie posiadają Krajową Mistrzowską Klasę Taneczną (A-klasa) w stylu Latynoamerykańskim i Standardowym.

Po Koncercie Kierownik SDK „Odeon” zaprosiła przybyłych gości na symboliczną lampkę włoskiego wina.

Sponsorem imprezy było Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA S.A. o/Katowice, Firma BESTPOL Andrzej Grolik oraz Termy Rzymskie w Czeladzi.WERNISAŻ MALARSTWA ANNY WOLNIACZYK

19 maja w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” miał miejsce wernisaż malarstwa „Podróże” Anny Wolniaczyk. Wystawę poprzedził koncert bluesowy w wykonaniu zespołu Blues Trafo - k Band.

Anna Wolniaczyk urodziła się w Katowicach w 1975 r. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 2002 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni profesora Stanisława Rodzińskiego. Aneks rysunkowy uzyskała w pracowni profesor Teresy Kotkowskiej-Rzepeckiej, a aneks ze Szkła Artystycznego w pracowni adiunkta Zbigniewa Bajka. Obecnie jest nauczycielem malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej. W 2007 roku rozpoczęła pracę jako nauczyciel akademicki w Górnośląskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Kardynała Augusta Hlonda w Mysłowicach.

Nagrody:
2002 r. – Wyróżnienie w konkursie rysunkowym pt. „Cisza i ekspresja” w Gdańsku.
2005 r. – Nagroda Dyrektora Zespołu Szkół Plastycznych im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej za osiągnięcia w pracy zawodowej i sukcesy wychowawcze.
2006 r. – Drugie miejsce w konkursie artbiznesu na „Obraz Roku 2005”.NAGRODA MIASTA CZELADŹ DLA ZESPOŁÓW „BŁYSK” I „BŁYSK MINI”

W dniu 10 maja 2013 roku odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej, podczas której wręczone zostały Nagrody Miasta Czeladź oraz nadano Honorowe Obywatelstwo.

Miło nam poinformować, że Nagrodę otrzymały Zespoły Taneczne „Błysk” i „Błysk Mini” działające przy SDK „Odeon”. Wyróżnienie dla zespołów odebrała instruktorka Justyna Fit-Kempska. Gratulacje złożył również Starosta Będziński Krzysztof Malczewski. Serdecznie dziękujemy dzieciom tańczącym w zespołach oraz opiekunowi za poświęcenie i zaangażowanie włożone w naukę tańca. Wszystkim laureatom życzymy dalszych sukcesów.


WIOSENNE POPISY TANECZNE

29 kwietnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Wojkowicach odbył się Powiatowy Przegląda Taneczny – Wiosenne Popisy Taneczne. Przegląd ma zasięg międzygminny. Celem przeglądu było m.in.: prezentacja dorobku artystycznego i zwrócenie uwagi na uniwersalizm sztuki tańca, wyrażanie emocji poprzez taniec oraz rozwijanie zainteresowań tanecznych.

Konfrontacja dorobku artystycznego kształtuje u dzieci i młodzieży umiejętności współzawodnictwa oraz daje uczestnikom możliwość zaprezentowania się szerszej publiczności. Jury oceniało nie tylko techniczne wykonanie i choreografię, ale także ekspresję oraz dynamikę występu, kontakt z widownią, ogólne wrażenia artystyczne, w tym m.in. dobór oraz estetykę kostiumów i rekwizytów.

Miło nam poinformować, że Zespół „Błysk Mini” zdobył III miejsce w kategorii wiekowej 6 – 9 lat, a Zespół „Błysk” II miejsce w kategorii wiekowej 10 – 13 lat. Serdecznie gratulujemy wszystkim dzieciom biorącej udział w występach i życzymy dalszych sukcesów!

MUREM ZA MUREM

Lokalni artyści, tworzący Formację „Mur za Murem” wystąpili 26 kwietnia na scenie Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” w ramach koncertu charytatywnego „Murem za Murem”. Organizatorem przedsięwzięcia był Jan Powałka – Przewodniczący Społecznego Komitetu Odbudowy Muru Oporowego Kościoła św. Stanisława BM w Czeladzi. For­ma­cję „Mur za Murem” utwo­rzyli człon­ko­wie takich zespo­łów, jak m.in.: Konopians, Jahvigation, Ziggie Piggie, Force of Gravity, NaSenNie, Tequila Gerbils, The Pockrockers, Raport Koronera, Pod Narkozą oraz Box Canyon. Podczas koncertu wystąpił także zespół T-Rust z Jaworzna.

Imprezę poprowadził Jakub Kużdżał – Sekretarz redakcji TV Zagłębie. Pomiędzy występami odbyły się aukcje oraz słodki poczęstunek. Cały dochód przeznaczony jest wyłącznie na działalność statutową Społecznego Komitetu Odbudowy Muru Oporowego przy Kościele św. Stanisława BM w Czeladzi, czyli w szczególności na finansowanie prac związanych z ratowaniem muru, zniszczonego podczas ubiegłorocznej nawałnicy.


KONCERTY PROMUJĄCE PAŃSTWOWĄ SZKOŁĘ MUZYCZNĄ W BĘDZINIE

25 kwietnia w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbyły się występy uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina w Będzinie. Koncert miał na celu promocję szkoły i zachęcenie dzieci do wstąpienia w jej szeregi.

Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności gry na instrumentach dętych m.in. na flecie, klarnecie, trąbce, saksofonie, puzonie, tubie i oboju, a także na fortepianie, gitarze, perkusji, akordeonie.

Państwowa Szkoła Muzyczna w Będzinie rozpoczęła rekrutację na rok szkolny 2013/2014. Szkoła prowadzi kształcenie w zakresie gry na instrumentach i przedmiotów ogólnomuzycznych. Zajęcia odbywają się w godzinach popołudniowych w cyklu 6-letnim i 4-letnim. Po jej ukończeniu można ubiegać się o przyjęcie do szkoły muzycznej II stopnia.

Nauka w szkole artystycznej zwiększa wrażliwość, dowartościowuje i zapewnia wszechstronność. Nigdy nie wiadomo, co w życiu się przyda, każda dodatkowa umiejętność wzbogaca naszą osobowość. Daje nam większe możliwości odnalezienia się w dzisiejszym, skomplikowanym świecie.


CHRZANOWSKA LOKOMOTYWA ARTYSTYCZNA 2013

W dniach 19 - 21 kwietnia odbył się VIII Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki "Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna" pod patronatem Fundacji Ewy Błaszczyk "AKOGO?". Spotkanie odbyło się w sali teatralnej i hali widowiskowo-sportowej Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. W Festiwalu wzięły także udział nasze zespoły taneczne – „Błysk Mini”, „Błysk” i „Szeptem”.

Celem Festiwalu jest wspólna zabawa z piosenką i tańcem, bez podziału na osoby niepełnosprawne i sprawne. Rokrocznie patronami honorowymi festiwalu są ludzie, którzy swoją postawą i sposobem na życie dają wzór dzieciom i młodzieży, podejmując działania na rzecz integracji i rozwoju kultury. Organizatorzy przedsięwzięcia dają młodym artystom możliwość zaprezentowania swojego dorobku artystycznego oraz rozwijają w nich wrażliwość estetyczną.

Miło nam poinformować, że Zespół „Błysk Mini” zdobył II miejsce w kategorii taniec współczesny, wiek: 7 – 10 lat. Gratulujemy dzieciom biorącej udział w występach i dziękujemy instruktorowi Justynie Fit-Kempskiej za zaangażowanie i trud włożony w naukę tańca.


MEDALIONY – ŚWIAT POD STOPAMI

19 kwietnia 2013 r. w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” miał miejsce wernisaż fotografii Stanisława Michalskiego z okazji 40-lecia działalności artystycznej. Imprezę rozpoczęła Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka, witając serdecznie przybyłych gości. W części artystycznej wystąpiły dzieci z sekcji wokalnej działającej przy SDK „Odeon” pod okiem instruktora Edyty Rusak.

Wystawa „Medaliony” jest ilustracją subiektywnie postrzeganego obrazu wielu miast i ulic. Tematem prac jest motyw obecny niemalże w każdej przestrzeni miast oraz pełniący określone funkcje użytkowe. W czasie wielu podróży autor przedmiotem swoich zainteresowań uczynił obszar ulic i chodników, świat przestrzeni publicznej ulokowanej pod stopami. Podjął próbę badania estetyki ulic, koncentrując się na charakterystycznych elementach, jakimi są oznaczone tajemniczymi symbolami K i B studzienki i kratki burzowe oraz kanalizacyjne.

Stanisław Michalski fotografią zajmuje się od 1973 roku. Jest prezesem Katowickiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Przewodniczącym Klubu Artystycznej Fotografii w Katowicach. Laureat wielu znaczących nagród w kraju i zagranicą, m.in.: Nagrody Burmistrza Miasta Czeladź „Pierścień Saturna” w uznaniu dorobku artystycznego w dziedzinie fotografii i twórczego udziału w życiu kulturalnym miasta. Autor ponad 43 wystaw indywidualnych. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików.

 


ORFEUSZ WITA WIOSNĘ

Z okazji przyjścia Wiosny w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” wystąpił Zespół „Orfeusz”. W dniu 14 kwietnia publiczność mogła wysłuchać repertuaru czeladzkiego chóru podczas koncertu „Orfeusz wita wiosnę”. Członkowie Zespołu to ludzie, którzy z pasją, regularnie i wytrwale przygotowują się do koncertów. Mimo, iż są to amatorzy, na ich koncerty przychodzą tłumy. Publiczność także tym razem nie zawiodła i nagrodziła wokalistów gromkimi brawami.O PROSIACZKU BRUDASKU

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca 7 kwietnia w SDK „Odeon” odbył się Niedzielny Teatr dla Najmłodszych. Milusińscy mieli możliwość obejrzenia spektaklu „O Prosiaczku Brudasku” w wykonaniu aktorów z Impresariatu Artystycznego „Skrzat” z Krakowa. Aktorzy przedstawili dzieciom pouczającą bajkę, której głównym bohaterem był Prosiaczek zwany Brudaskiem.

Prosiaczek bardzo lubił chipsy, colę i cukierki, a wszystko, co jadł było umazane w błocie. Dzieci poznały konsekwencje niezdrowego i niehigienicznego trybu życia oraz oceniały zachowania zagrażające zdrowiu, utrwalały wiedzę o właściwym sposobie odżywiania się. Ponadto dzieci w ramach profilaktyki zdrowia otrzymały od Urzędu Miasta Czeladź ulotki dotyczące mycia rąk. Przedszkolakom bardzo podobał się spektakl i nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

Współorganizatorem przedsięwzięcia był Urząd Miasta Czeladź.DZIEŃ KOBIET W SDK „ODEON”

Z okazji Dnia Kobiet w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbył się Koncert Jubileuszowy Bożeny Związek „Z potrzeby duszy i serca” z okazji 10-lecia działalności w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego. Podczas imprezy miało także miejsce oficjalne wręczenie Pani Kierownik SDK „Odeon” – Agacie Biesiadeckiej obrazu autorstwa Krzysztofa Zięcika.

Koncert poprowadził Krzysztof Macha. W programie artystka zaśpiewała światowe przeboje po polsku, piosenki retro oraz folklor lwowski. Artystce akompaniowali na instrumentach Andrzej Czekajski – pianino, Antoni Kopeć – akordeon, Anna Spytkowska - skrzypce oraz Marek Krępa – bas. Ponadto czeladzka publiczność miała także możliwość wysłuchania prozy i poezji autorstwa twórców Stowarzyszenia z sekcji literackiej. Po Koncercie w Galerii SDK „Odeon” odbył się wernisaż wystawy obrazów artystów z sekcji plastycznej, fotograficznej i haftu artystycznego.

Bożena Związek jest wokalistką i animatorem kultury z wieloletnim doświadczeniem artystycznym. Śpiewała w Operze i Operetce Śląskiej oraz koncertowała wraz z zespołem w Estradzie. Była instruktorem zajęć wokalnych w Centrum Kultury w Pyskowicach i w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” w Czeladzi.GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

5 marca 2013 r. w Sali Teatralnej Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” odbył się Gminny Konkurs Recytatorski dla uczniów czeladzkich szkół podstawowych. Organizatorem imprezy był Miejski Zespół Szkół w Czeladzi.

Konkurs miał na celu popularyzację literatury dla dzieci i młodzieży, rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie uczniów poezją, motywowanie do prezentowania uzdolnień aktorskich oraz rozwijanie wrażliwości estetycznej w związku z kulturą żywego słowa.
KONKURS PLASTYCZNY „ZIMOWE SZALEŃSTWO”

25 lutego w Sali Teatralnej SDK „Odeon” miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród rzeczowych laureatom Konkursu Plastycznego „Zimowe szaleństwo”. Była to pierwsza edycja Konkursu, którego organizatorem jest Spółdzielczy Dom Kultury „Odeon” Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Celem konkursu było zachęcenie dzieci do ukazania sportu i piękna zimy w wybranej technice plastycznej oraz rozwijanie u najmłodszych wrażliwości i umiejętności plastycznych. W Komisji Konkursowej zasiedli: Marcin Adamczyk – instruktor plastyki w SDK „Odeon”, Wojciech Jurkiewicz – nauczyciel w Zespole Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej, Stefan Dobroń – artysta plastyk oraz Stanisław Michalski – artysta fotografik.
Na konkurs wpłynęły 172 prace z przedszkoli, szkół i instytucji z terenu Czeladzi, Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Wszystkie prace konkursowe zostały wyeksponowane w Galerii Spółdzielczego Domu Kultury „Odeon” i można je obejrzeć do dnia 6 marca 2013 r.

Laureaci Konkursu Plastycznego „Zimowe szaleństwo”:

I KATEGORIA WIEKOWA: 4 LATA
I miejsce – Kozłowska Oliwia, Ośrodek Kultury w Będzinie.
II miejsce – Bartos Blanka, Przedszkole nr 36 w Dąbrowie Górniczej.
III miejsce – Płatek Zuzanna, Przedszkole Miejskie nr 14 w Będzinie.

II KATEGORIA WIEKOWA: 5 – 6 LAT
I miejsce – Wesołowska Barbara, Przedszkole Publiczne nr 9 w Czeladzi.
II miejsce – Kordos Ewelina, Przedszkole Publiczne nr 9 w Czeladzi.
III miejsce – Gałuszka Amelia, Przedszkole Publiczne nr 10 w Czeladzi.

III KATEGORIA WIEKOWA: KLASY I – III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
I miejsce – Ciepiela Emilia, Szkoła Podstawowa nr 3 w Czeladzi.
II miejsce – Stachura Monika, Szkoła Podstawowa nr 2 w Czeladzi.
III miejsce – Królikowski Jakub, Świetlica Środowiskowa w Antoniowie przy Pałacu Kultury Zagłębia.

WYRÓŻNIENIA
1. Mrugała Anna, Szkoła Podstawowa nr 7 w Czeladzi.
2. Bobbe Wiktoria, Szkoła Podstawowa nr 1 w Czeladzi.KONCERT WALENTYNKOWY „LA CARNAVAL”

16 lutego 2013 r. w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbył się Koncert Walentynkowy „La Carnaval”. Podczas imprezy czeladzka publiczność mogła usłyszeć standardy muzyki amerykańskiej, słynne pieśni neapolitańskie oraz najpiękniejsze utwory musicalowe. Wystąpili: Beata Mańkowska i Piotr Koprowski – wokaliści, absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Beata Mańkowska jest także solistką Orkiestry im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg z Żywca. Na gitarze akompaniował artystom Stanisław Sroka. W czasie koncertu goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu tancerzy Śląskiej Szkoły Tańca – Kingi Salwik i Szymona Harazim.

Sala Teatralna SDK „Odeon” była pełna, koncert cieszył się dużym zainteresowaniem. Publiczność nagrodziła artystów gromkimi brawami. Nie obyło się oczywiście bez bisów i gorących owacji. Artyści wspólnie z czeladzką publicznością zaśpiewali „Cała sala śpiewa z nami” z repertuaru Jerzego Połomskiego.

Podczas koncertu odbyło się także losowanie wśród publiczności romantycznej kolacji dla dwojga w Restauracji „Pod Filarami” w Czeladzi oraz pakietów na zabiegi kosmetyczne w „Świątyni Urody” w Czeladzi.

Wśród zaproszonych gości w koncercie uczestniczyła m.in. Dorota Dobrucka – kierownik Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Czeladź, Kamil Kowalik – Radny Rady Miejskiej w Czeladzi oraz przedstawiciele Rady Nadzorczej Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
AKCJA ZIMA 2013

„Akcja Zima” to program wyjazdów dla dzieci i młodzieży zrealizowany w dniach 11 – 15 luty 2013 r. w ramach ferii zimowych. Organizatorem przedsięwzięcia był Spółdzielczy Dom Kultury „Odeon” Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W ramach wycieczek uczestnicy mieli możliwość skorzystania z takich atrakcji, jak: wycieczka w Beskid Śląski do Dębowca, wyjazd do Aqua Parku „Nemo” w Dąbrowie Górniczej, wycieczka na Jurę Krakowsko – Częstochowską do Morska, wyjazd do Kina „Helios” w Sosnowcu na seans „Zambezja” oraz do Kręgielni „Nemo” w Dąbrowie Górniczej.

Pogoda dopisała i dzieci miały możliwość skorzystania z torów saneczkowych w Dębowcu oraz Morsku. Dębowiec jest szczytem w Beskidzie Śląskim o wysokości 686 m n.p.m. Z polany pod Dębowcem roztacza się panorama na Bielsko-Białą i Magurkę Wilkowicką. Na górnym skraju polany znajduje się schronisko górskie, jedno z najstarszych w polskich Beskidach. Od 2001 roku funkcjonuje tu rekreacyjny tor saneczkowy „Słoneczna polana pod Dębowcem” – jest to suchy tor saneczkowy o długości 410 metrów oraz wyciąg o długości 115 metrów.

Podczas wyjazdu do Aqua Parku i Kręgielni „Nemo” w Dąbrowie Górniczej dzieci mogły skorzystać z 3 basenów: rekreacyjnego, sportowego i zewnętrznego oraz z 2 zjeżdżalni. Kompleks rekreacyjno – sportowy przeznaczony jest dla wszystkich gości, niezależnie od wieku. Na terenie basenu rekreacyjnego znajdują się takie atrakcje jak: rwąca rzeka, masaże wodne, szeroki masaż karku, armatka wodna, jacuzzi, brodziki, oraz plac zabaw dla dzieci, basen wypływowy, 3 zjeżdżalnie rurowe o zróżnicowanym stopniu trudności: żółta, czerwona i zielona. W Kręgielni znajduje się 8 torów, które są w pełni zautomatyzowane, co zapewnia płynną grę. Dzieci poradziły sobie z opanowaniem zasad gry i doskonale się bawiły.

Z oferty skorzystało 186 dzieci.

ASIA W KRAINIE BAŚNI

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę miesiąca 3 lutego 2013 r. w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbył się Niedzielny Teatr dla Najmłodszych. Dzieci miały możliwość obejrzenia spektaklu pt. „Asia w Krainie Baśni” w wykonaniu aktorów Teatru „Skrzat” z Krakowa. Razem z główną bohaterką dzieci podróżowały po Krainie Baśni. Dzięki Asi mogły dowiedzieć się jak dużą wartość ma przyjaźń. Jak zawsze, spotkanie teatralne przyniosło milusińskim wiele radości. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami.
KONCERT NOWOROCZNY – WIEDEŃ MIASTO MOICH MARZEŃ

26 stycznia w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbył się Koncert Noworoczny – Wiedeń Miasto Moich Marzeń. Była to kolejna edycja projektu promującego kulturę, sztukę i zwyczaje europejskich krajów. W poprzednich edycjach czeladzka publiczność miała możliwość zapoznania się z muzyką i kulturą Rzymu oraz Francji. Organizatorem tegorocznego przedsięwzięcia był Starosta Będziński Krzysztof Malczewski, Prezes Czeladzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej Jolanta Bulska oraz Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka. Patronat nad imprezą objął Konsul Honorowy Republiki Austrii w Poznaniu – Izabela Ewa Kwiatkowska.

Wśród zaproszony gości w Koncercie uczestniczyła m.in. Renata Malinowska – Przewodnicząca Rady Nadzorczej CSM, Ranko Tomović – Konsul Honorowy Serbii, Teresa Kosmala – Burmistrz Miasta Czeladź, Waldemar Andzel – Poseł na Sejm RP, Dorota Dobrucka – Kierownik Wydziału Promocji Miasta, przedstawiciele Rady Miasta oraz czeladzkich i będzińskich ośrodków kultury i sztuki.

Przybyłych gości przywitali uczniowie i Orkiestra z Zespołu Szkół Muzycznych im. Michała Spisaka z Dąbrowy Górniczej. Koncert rozpoczęła Kierownik SDK „Odeon” Agata Biesiadecka, witając serdecznie przybyłych gości. W programie wspaniała muzyka Johanna Straussa w wykonaniu absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach – Adama Żaaka (bas-barytom) oraz Grażyny Bieniek-Żaak (mezzosopran). Na pianinie akompaniował artystom Marek Ciepierski. Ponadto gościnie wystąpił solista Opery Bytomskiej Cezary Biesiadecki – bas.
W części artystycznej czeladzka publiczność mogła zobaczyć także pokaz taneczny walca w wykonaniu tancerzy Śląskiej Szkoły Tańca w Katowicach – Kingi Salwik i Szymona Harazima. Podczas koncertu wystąpiła także Wiktoria Iwanowska – podopieczna instruktora SDK „Odeon” Edyty Rusak oraz zespół taneczny „Błysk” pod okiem instruktora Justyny Fit-Kepmskiej.

W trakcie koncertu odbyło się losowanie wśród publiczności wycieczki do Wiednia, której sponsorem było Biuro Podróży IwTravel z Katowic. Po Koncercie kierownik SDK „Odeon” zaprosiła przybyłych gości do Galerii na symboliczną degustację kuchni austriackiej. Pani Biesiadecka wspólnie z Pawłem Śliwą – właścicielem Cukierni „Jubilatka” w Czeladzi, pokroiła tort z wizerunkiem Opery Wiedeńskiej.

Patronat nad imprezą objęła Telewizja Polska S.A. Oddział w Katowicach, Radio Katowice, „Wiadomości Zagłębia”, Powiatowy Informator Kulturalny, „Twoje Zagłębie”, Biuro Podróży IwTravel, Termy Rzymskie oraz Firm BESTPOL – Andrzej Grolik.
ZAJĘCIA OTWARTE DLA BABĆ I DZIADKÓW

W dniach 22 i 23 stycznia z okazji Dnia Babci i Dziadka w SDK „Odeon” odbyły się zajęcia otwarte z Rytmiki. Dziadkowie mogli zobaczyć swoje tańczące pociechy podczas ćwiczeń. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiły radość zarówno dziadkom, jak i dzieciom.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W SDK „ODEON”

21 i 22 stycznia to wyjątkowe dni dla wszystkich Babć i Dziadków. W tych dniach obchodzimy międzynarodowy Dzień Babci i Dziadka. Z okazji tego święta 21 stycznia w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” odbył się uroczysty Koncert w wykonaniu dzieci z sekcji wokalnej, instrumentalnej i tanecznej działających przy SDK „Odeon”. Koncert poprowadziła pedagog „Kreatywnego Świata Malucha” Anna Łubowska. Podczas uroczystości została rozlosowana wśród publiczności laurka wykonana przez instruktora zajęć plastycznych Marcina Adamczyka. Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy dużo zdrowia, szczęścia oraz wielu powodów do radości!
PROMOCJA KSIĘGI PAMIĄTKOWEJ „CZELADZKIE RODY. PORTRET MIASTA”

18 stycznia 2013 r. w Spółdzielczym Domu Kultury „Odeon” miała miejsce promocja Księgi Pamiątkowej „Czeladzkie Rody. Portret Miasta” opracowanej przez prof. dr hab. Jana Walczaka. Organizatorem przedsięwzięcia był Klub Rodów Czeladzkich i SDK „Odeon”. Patronat Honorowy objął ks. kanonik Jarosław Wolski – proboszcz parafii p. w. św. Stanisława w Czeladzi.

Podczas uroczystości goście wysłuchali przemówienia autora Księgi Pamiątkowej – prof. dr hab. Jana Walczaka, Prezesa Klubu Rodów Czeladzkich – Danuty Walczak oraz V-ce Prezesa Klubu – Zenona Sojki. Swoją recenzję do Księgi odczytała także dr hab. Kamilla Termińska – prof. Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W części artystycznej wystąpił Chór „Pod Kluczem” z Miejskiego Zespołu Szkół w Czeladzi, młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz Zespół Taneczny „Złote Piaski” ze Szkoły Podstawowej nr 7.

Podczas promocji rozdane zostały także egzemplarze Księgi członkom Klubu Rodów Czeladzkich oraz przedstawicielom czeladzkich instytucji kulturalnych, oświatowych i społecznych. 10 egzemplarzy Księgi zostało rozlosowanych wśród publiczności. Po uroczystości Prezes Klubu Rodów Czeladzkich zaprosiła przybyłych gości na symboliczny poczęstunek do Galerii SDK „Odeon”.
KARNAWAŁOWY BAL PRZEBIERAŃCÓW DLA DZIECI

Karnawał to okazja do dobrej zabawy nie tylko dla dorosłych. 11 stycznia w SDK „Odeon” odbył się Bal Przebierańców dla dzieci. Superbohaterowie, wróżki, księżniczki, postacie z bajek i zwierzątka to najczęstsze kreacje, jakie wspólnie z rodzicami przygotowały dzieci. Milusińscy bawili się przy zespole muzycznym BRC, były gry i zabawy oraz słodki poczęstunek.


 

--- GALERIA - ARCHIWUM 2014 r. ---

--- GALERIA - ARCHIWUM 2013 r. ---

--- GALERIA - ARCHIWUM 2012 r. ---

--- GALERIA - ARCHIWUM 2011 r. ---


(c)2011 ODEON